K10P-11DT5-24 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
K10P-11DT5-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay, DPDT ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • K10 Series
  • Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
  • Contact Current Rating = 15 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: K10P11DT524
Part No:
K10P-11DT5-24
Alias/AKA:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
Pack
DC Coil Voltage:
24 V
Maximum Current Rating:
15 A
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
650 Ohm