K10P-11DT5-48 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
K10P-11DT5-48
TE Connectivity / P&B Brand
Electromechanical Relay 48VDC 2.6KOhm 15A DPDT (43.69x21.69x42.72)mm Flange General Purpose Relay ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Relay Type = Miniature
  • Relay Style = General
  • K10 Series
  • Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
  • Contact Current Rating = 15 A
Search Keywords: K10P11DT548
Part No:
K10P-11DT5-48
Alias/AKA:
EAR99
50
DC Coil Voltage:
48 V
Maximum Current Rating:
15 A
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
2.6 KOhm