KHAU-17A11N-120 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
KHAU-17A11N-120
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 120VAC 2.5A 4PDT(28.2x21.8x38.1)mm Socket ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • KHA Series
  • Contact Arrangement = 4 Form C, 4PDT, 4 C/O
  • Contact Current Rating = 3 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Input Voltage = 120 VAC
Search Keywords: KHAU17A11N120
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
KHAU-17A11N-120
Alias/AKA:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
25
Package Type:
Tray
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
4PDT
Maximum Current Rating:
5 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
Yes
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
3.9 KOhm