KRPA-11AG-240 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
KRPA-11AG-240
TE Connectivity / P&B Brand
Electromechanical Relay 240VAC 9.11KOhm 10A DPDT(35.71x35.71x50.8)mm Socket General Purpose Relay ...
DESCRIPTION
The TE Connectivity/P&B Brand KRPA-11AG-240 is an Electromechanical Relay designed for general purpose applications. It has a voltage rating of 240VAC and a coil resistance of 9.11KOhm. With a DPDT configuration, this relay provides reliable switching control for various devices and systems. The compact dimensions of 35.71x35.71x50.8mm make it easy to install on a standardized socket. With a current rating of 10A, this high-quality relay ensures efficient and safe operation.
Product Highlights:
  • KRPA Series
  • Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
  • Contact Current Rating = 10 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Input Voltage = 240 VAC
Search Keywords: KRPA11AG240
Part No:
KRPA-11AG-240
AC Coil Voltage:
240 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
10 A
Termination Style:
8-Pin Circular Plug
Operating Temperature:
-45 to 55 °C
Coil Resistance:
9.11 KOhm