KRPA-14DN-24 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
KRPA-14DN-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 24VDC 10A 3PDT(35.7x35.7x50.8)mm Socket ...
DESCRIPTION
The TE Connectivity / P&B Brand part KRPA-14DN-24 is a high-quality power relay designed for 24VDC applications, with a contact rating of 10A. This 3PDT relay is compact, measuring 35.7 x 35.7 x 50.8mm, and includes a socket for easy installation. Ideal for a wide range of industrial and commercial applications, this reliable relay ensures efficient and stable power control.
Product Highlights:
  • KRPA Series
  • Contact Arrangement = 3 Form C, 3PDT, 3 C/O
  • Contact Current Rating = 10 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: KRPA14DN24
Part No:
KRPA-14DN-24
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
3PDT
Maximum Current Rating:
10 A
Termination Style:
11-Pin Circular Plug
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
472 Ohm