KRPA-5AY-120 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
KRPA-5AY-120
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 120VAC 10A SPDT(35.7x35.7x50.8)mm Socket ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Relay Type = General Purpose
  • Relay Style = General
  • KRPA Series
  • Contact Arrangement = 1 Form C, SPDT, 1 C/O
  • Contact Current Rating = 5 Amps.
Search Keywords: KRPA5AY120
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
KRPA-5AY-120
Alias/AKA:
COO:
MX
ECCN:
EAR99
25
Package Type:
Tray
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
SPDT
Maximum Current Rating:
5 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
8-Pin Circular Plug
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-45 to 55 °C
Coil Resistance:
2.25 KOhm