KRPA-5DG-110
TE Connectivity / P&B BrandPower Relay 110VDC 10A SPDT(35.7x35.7x50.8)mm Socket ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
Power Relay 110VDC 10A SPDT(35.7x35.7x50.8)mm Socket
Product Highlights:
- KRPA Series
- Contact Arrangement = 1 Form C, SPDT, 1 C/O
- Contact Current Rating = 10 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: KRPA5DG110
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
KRPA-5DG-110
Alias/AKA:
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
MX
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
25
Package Type:
Pack
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
110 V
Contact Arrangement:
SPDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
8-Pin Circular Plug
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
10 KOhm
IN STOCK: 0
MOQ for out of Stock Qty: 38
Factory Lead-Time 25 Weeks
Qty
Unit Price
38
Product Guides
Accessories
27E891
Relay Socket - Octal Base - 8-pin - Screw Terminals - Panel or DIN Rail Mount
27E892
Relay Socket - Octal Base - 11-pin - Screw Terminals - Panel or DIN Rail Mount
27E122
Relay Socket - Octal Base - 8P - Screw Tmnls - Panel or TE/P&B Track (NOT DIN Rail) Mount
27E123
Relay Socket - Octal Base - 11P - Screw Tmnls - Panel or TE/P&B Track (NOT DIN Rail) Mount
CUSTOMERS
ALSO BOUGHT
Conn D-Subminiature PIN 25 POS Crimp ST Cable Mount 25 Terminal 1 Port Kit
40-936B
1 X 4 Audio/Video Distribution Amplifier
Mini-Soldering Station, Liquid Dispenser Bottles
Mini AC/DC Clamp Meter 80A