KUHP-11A51-120 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
KUHP-11A51-120
TE Connectivity / P&B Brand
General Purpose Relay - DPDT (2 Form C) - 120VAC Coil - 20A Contact - 240VAC Switching - Non Latching Coil - Quick Connect 0.250" (6.3mm). ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The KUHP-11A51-120 is general purpose relay with operating temperature range from -45°C to 45°C.
Product Highlights:
  • KUHP Series
  • Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
  • Contact Current Rating = 20 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Input Voltage = 120 VAC
Search Keywords: KUHP11A51120
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
KUHP-11A51-120
Alias/AKA:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
25
Package Type:
Pack
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
DPDT
Mounting:
Bracket Mount
Termination Style:
0.25Quick Connect/Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-45 to 45 °C