KUIP-11A15-120 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
KUIP-11A15-120
TE Connectivity / P&B Brand
Electromechanical Relay 120VAC 2.25KOhm 10A DPDT(38.89x35.71x55.55)mm Plain Case Industrial Relay ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • KUIP Series
  • Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
  • Contact Current Rating = 10 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Input Voltage = 120 VAC
Search Keywords: KUIP11A15120
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
KUIP-11A15-120
Alias/AKA:
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Plain Case
Termination Style:
0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-45 to 80 °C
Coil Resistance:
2.25 KOhm
Life Cycle:
Discontinued
  This product is discontinued, but still in stock
IN STOCK: 55
Can Ship immediately
Buy all 55 in-stock or the regular minimum order quantity of 300