KUP-11A15-120
TE Connectivity / P&B BrandGeneral Purpose Relay - DPDT (2 Form C) - 120VAC Coil - 10A Contact - 240VAC Switching - Non Latching Coil - Plug In, Quick Connect 0.187" (4.7mm). ...
DESCRIPTION
The KUP-11A15-120 is general purpose relay with operating temperature range from -45°C to 55°C.
Product Highlights:
- KUP Series
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Contact Current Rating = 10 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Input Voltage = 120 VAC