KUP-17A19-120 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
KUP-17A19-120
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay - Enclosed - 4 form C (4 CO) - 120VAC Coil - 10A Contact Rating - 240VAC Switching - 0.187" (4.7mm) Quick Connect / Plug In - Socketable. ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
The KUP-17A19-120 from TE Connectivity / P&B Brand is socketable mounting power relay (enclosed) with 3 form C (3 CO) contact arrangement, 120VAC coil voltage, 24 mA coil current and 1.7 kOhms coil resistance. This relay has silver cadmium oxide (AgCdO) contacts, 10A contact current rating, 240VAC maximum switching voltage and 0.187" (4.7mm) quick connect / plug in termination. Operating temperature range is from -45°C to 45°C.
Product Highlights:
  • KUP Series
  • Contact Arrangement = 4 Form C, 4PDT, 4 C/O
  • Contact Current Rating = 10 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Input Voltage = 120 VAC
Search Keywords: KUP17A19120
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
KUP-17A19-120
Alias/AKA:
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Box
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
4PDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
0.11Quick Connect/Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-45 to 45 °C
Coil Resistance:
1.7 KOhm