PRD-11AG0-24 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
PRD-11AG0-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay - Open Style - 2 form C (2 CO) - 24VAC Coil - 30A Contact Rating - 600VAC/125VDC Switching - Screw Termination - Chassis Mount. ...
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
The PRD-11AG0-24 from TE Connectivity / P&B Brand is chassis mount power relay (open style) with 2 form C (2 CO) contact arrangement, 24VAC coil voltage, 410 mA coil current and 12 Ohms coil resistance. This relay has silver cadmium oxide (AgCdO) contacts, 30A contact current rating, 600VAC/125VDC maximum switching voltage and screw termination. Operating temperature range is from -55°C to 45°C.
  • Contact Current Rating = 30 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Input Voltage = 24 VAC
Search Keywords: PRD11AG024
Part No:
PRD-11AG0-24
Alias/AKA:
COO:
MX
AC Coil Voltage:
24 V
Operating Temperature:
-55 to 45 °C