PRD-11DG0-24 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
PRD-11DG0-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 24VDC 30A DPDT(85.73x63.8x63.5)mm Chassis Mount ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The PRD-11DG0-24 from TE Connectivity / P&B Brand is chassis mount double pole double throw (DPDT) power relay with 24VDC coil voltage and 288 Ohms coil resistance. This relay has 30A contact curent and 240VAC max switching voltage. Dimensions of this relay are: 85.73 mm x 63.8 mm x 63.5 mm. Operating temperature range is from -55°C to 80°C.
  • Contact Current Rating = 30 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: PRD11DG024
Part No:
PRD-11DG0-24
Package Type:
Tray
DC Coil Voltage:
24 V
Operating Temperature:
-55 to 80 °C