R10-E1X2-V2.5K
TE Connectivity / P&B BrandPower Relay 48VDC 2.5KOhm 5A DPDT(24.13x18.67x30.15)mm Plug-In General Purpose Relay ...
DESCRIPTION
The TE Connectivity / P&B R10-E1X2-V2.5K is a high-quality power relay designed for general purpose applications. With a coil voltage of 48VDC and a contact resistance of 2.5KOhm, this double-pole, double-throw relay can handle currents up to 5A. The compact plug-in design of the relay measures 24.13 x 18.67 x 30.15mm, making it easy to install in various electrical systems. Trust TE Connectivity / P&B for reliable and efficient power relay solutions.