R10E1Y1-JJ10.0K by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
R10E1Y1-JJ10.0K
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
DESCRIPTION
Power Relay
Product Highlights:
  • R10 Series
  • Contact Arrangement = 1 Form C, SPDT, 1 C/O
  • Contact Current Rating = 3 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: R10E1Y1JJ100K
Part No:
R10E1Y1-JJ10.0K
EAR99
1
Package Type:
Tray
DC Coil Voltage:
14 V
Contact Arrangement:
SPDT
Maximum Current Rating:
3 A
Mounting:
Connector
Termination Style:
Solder
Operating Temperature:
-55 to 75 °C
Coil Resistance:
10 KOhm