R10-E1Y6-V1.5K by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
R10-E1Y6-V1.5K
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • R10 Series
  • Contact Arrangement = 6 Form C, 6PDT, 6 C/O
  • Contact Current Rating = 3 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: R10E1Y6V15K
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
R10-E1Y6-V1.5K
Alias/AKA:
COO:
MX
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
Tray
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
48 V
Contact Arrangement:
6PDT
Maximum Current Rating:
3 A
Mounting:
Connector
Termination Style:
Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-55 to 75 °C
Coil Resistance:
1.5 KOhm