RT114012 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
RT114012
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 12VDC 12A SPDT(29mm 12.7mm 15.7mm) THT ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The RT114012 from TE Connectivity / P&B Brand is through hole mounting single pole double throw (SPDT) power relay with 12VDC coil voltage and 360 Ohms coil resistance. This relay has 12A contact curent and 400VAC max switching voltage. Dimensions of this relay are: 29 mm x 12.7 mm x 15.7 mm. Operating temperature range is from -40°C to 85°C.
Product Highlights:
  • RT1 Series
  • Contact Arrangement = 1 Form C, SPDT, 1 C/O
  • Contact Current Rating = 12 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: RT114012
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
RT114012
Alias/AKA:
COO:
AT
ECCN:
EAR99
500
Package Type:
Tray
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
SPDT
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Coil Resistance:
360 Ohm