RTE24110 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
RTE24110
TE Connectivity / P&B Brand
General Purpose Relay - DPDT (2 Form C) - 110VDC Coil - 8A Contact - 400VAC Switching - Non Latching Coil - Fully Sealed - PC Pin - Through Hole. ...
DESCRIPTION
The RTE24110 is general purpose relay with operating temperature range from -40°C to 85°C.
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: RTE24110
Part No:
RTE24110
Alias/AKA:
COO:
AT
DC Coil Voltage:
110 V
Maximum Current Rating:
8 A
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Coil Resistance:
28.8 KOhm