SSR-480D25 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
SSR-480D25
TE Connectivity / P&B Brand
Solid State Relay 30mA 32V AC/DC-IN 25A 660V AC-OUT 4-Pin Hockey puck ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Paired SCR Output
  • Relay Type = Solid State
  • SSR Series
  • Switch Arrangement = 1 Form A (SPST-NO)
  • Current Rating = 25 Amps.
Search Keywords: SSR480D25
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
SSR-480D25
Alias/AKA:
COO:
IN
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
Box
Output Type:
AC
Maximum Output Voltage:
660(RMS) V
Maximum Output Current:
25(RMS) A
Output Device:
SCR
Input Type:
DC
Input Voltage:
32 V
Mounting:
Screw
Circuit Arrangement:
1 Form A
Dimension:
57.15 x 44.45 x 22.1 mm