T77V1D3-24 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
T77V1D3-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 24VDC 3A SPST-NO(18.2x10.2x14.7)mm THT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The TE Connectivity / P&B T77V1D3-24 is a durable power relay with a coil voltage of 24VDC and a contact rating of 3A. This single-pole, single-throw normally open relay is designed for through-hole mounting with dimensions of 18.2x10.2x14.7mm. It is a reliable and versatile component for a variety of electrical applications.
  • Contact Current Rating = 3 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: T77V1D324
Part No:
T77V1D3-24
DC Coil Voltage:
24 V
Operating Temperature:
-30 to 105 °C
Coil Resistance:
2.88 KOhm