T81N5D312-24 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
T81N5D312-24
TE Connectivity / P&B Brand
The T81N5D312-24 is a signal PCB relay featuring a 1 Form C contact arrangement and a 24VDC standard coil. ...
RoHS Compliant
Tube Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
The T81N5D312-24 is a T81 series signal PCB relay designed for through-hole mounting. It operates with a 24VDC standard coil that consumes 450mW and has a coil resistance of 1280 Ω. The relay features a 1 Form C (CO) contact configuration with gold overlay silver palladium alloy contacts, rated for 1A at 120VAC or 24VDC. With high dielectric strength and a wash-tight case, this component is well-suited for a variety of applications including audio communications circuits, logic and process control, and office automation.
Product Highlights:
  • T81N Series
  • DC Actuating System
  • Input Voltage = 24 VDC
  • Contact Arrangement = 1 Form C, SPDT, 1 C/O
  • Contact Current Rating = 1 Amps.
Search Keywords: T81N5D31224
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
T81N5D312-24
Alias/AKA:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
25
Package Type:
Tube
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
SPDT
Maximum Current Rating:
1 A
Mounting:
Through Hole
Operating Temperature:
-30 to 60 °C
Dimension:
15.4 x 10.9 x 11.7 mm
Termination Style:
PC Pin
Coil Current:
18.75 mA
Contact Form:
1 Form C
Life Cycle:
Discontinued & Replaced
  This product is discontinued, but still in stock
IN STOCK: 17
Ships today, if you order in
Buy all 17 in-stock or the regular minimum order quantity of 75