T91P5D21-24
TE Connectivity / P&B BrandPower Relay 24VDC 20(NO)A/10(NC)A SPDT (( 32.51mm 27.43mm 27.94mm)) Through Hole
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
Power Relay 24VDC 20(NO)A/10(NC)A SPDT (( 32.51mm 27.43mm 27.94mm)) Through Hole
Search Keywords: T91P5D2124
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
T91P5D21-24
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
SPDT
Maximum Current Rating:
20 A
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
Quick Connect & PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-55 to 85 °C