T91P5D22-24 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
T91P5D22-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 24VDC 40(NO)A/30(NC)A SPDT (( 32.23mm 27.4mm 27.92mm)) Through Hole
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: T91P5D2224
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
T91P5D22-24
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
SPDT
Maximum Current Rating:
20 A
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
Quick Connect & PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-55 to 85 °C