T9AP1D52-24 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
T9AP1D52-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 24VDC 30A SPST-NO(50.29mm 27.43mm 27.94mm) Flange ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
TE Connectivity / P&B Brand Part T9AP1D52-24 is a power relay designed for a wide range of industrial applications. This relay operates with a 24VDC power supply and has a single pole, normally open (SPST-NO) configuration. With its compact dimensions of 50.29mm x 27.43mm x 27.94mm, this relay can easily fit within tight spaces. It also features a convenient flange for easy mounting. With a robust construction and a maximum current rating of 30A, this power relay offers reliable and efficient performance.
Product Highlights:
  • T9A Series
  • Contact Arrangement = 1 Form A, SPST-NO, 1 N/O
  • Contact Current Rating = 30 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: T9AP1D5224
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
T9AP1D52-24
Alias/AKA:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
50
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
SPST-NO
Mounting:
Flange Mount
Termination Style:
Quick Connect
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-55 to 85 °C