T9AS1D12-24 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
T9AS1D12-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay - 24VDC - 30A - SPST-NO - 32.51mm 27.43mm 20.4mm - Through Hole. ...
RoHS Compliant
0 Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The T9AS1D12-24 is a General-purpose Relay with wash-tight plastic case, knock off nib enclosure and 1-form-A (1 NO) AgCdO contact. This T9A-series relay features PCB mounting, PCB terminals for coil and contacts, non-latching coil and 24VDC coil voltage with 1W.
Product Highlights:
  • T9A Series
  • Contact Arrangement = 1 Form A, SPST-NO, 1 N/O
  • Contact Current Rating = 30 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: T9AS1D1224
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
T9AS1D12-24
Alias/AKA:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
0
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
SPST-NO
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-55 to 85 °C