V23105A5505A201 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
V23105A5505A201
TE Connectivity / P&B Brand
Signal Relay - 2 form C - Contacts: AgNi+Au, 3A - Coil: 24VDC, 550mW - Thru Hole ...
RoHS Compliant
Tube Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
TE Connectivity / P&B Brand part V23105A5505A201 is a high-quality signal relay that is designed to handle 24VDC and deliver a maximum current of 3A. This DPDT (double-pole double-throw) relay is ideal for a range of applications that require switching signals or controlling circuits. With its compact dimensions of 20.2mm length, 10mm width, and 11mm height, this relay can easily fit into tight spaces on printed circuit boards. The Through-Hole Technology (THT) allows for easy installation and secure soldering connections. This signal relay offers excellent performance, reliability, and durability, making it a perfect choice for electronic projects and industrial applications.
Product Highlights:
  • V23105 / D2n Relay Series
  • DC Actuating System
  • Input Voltage = 24 VDC
  • Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
  • Contact Current Rating = 3 Amps.
Search Keywords: V23105A5505A201
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
V23105A5505A201
Alias/AKA:
COO:
CZ
ECCN:
EAR99
25
Package Type:
Tube
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
3 A
Mounting:
Through Hole
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Termination Style:
PC Pin
Coil Current:
22.86 mA