V42254B2201C480 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
V42254B2201C480
TE Connectivity / P&B Brand
Conn DIN 41612 RCP 48 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Box ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
8-1393640-5 is an IEC Type C half-length female connector designed for solder termination on printed circuit boards. This connector features 48 positions arranged in 3 rows (A, B, C) with a DIN Level II configuration and a straight orientation. The connector has a pin length of 2.9 mm and utilizes a 2.54 mm pitch spacing. It is available with an optional mounting clip upon request. This connector is commonly used in industrial and electronic applications requiring reliable DIN-standard interconnections.
Product Highlights:
  • Connector Assembly
  • Connector Style = Receptacle
  • Contact Type = Socket
  • Type = Type C
  • 2.54 mm Centerline
Search Keywords: V42254B2201C480
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
V42254B2201C480
Alias/AKA:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
Box
Type:
DIN 41612
Gender:
SKT
Body Orientation:
Straight
Mounting:
Through Hole
Pitch:
2.54 mm