W23-X1A1G-10 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
W23-X1A1G-10
TE Connectivity / P&B Brand
Circuit Breaker Thermal 1Pole 10A 250VAC/50VDC ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The TE Connectivity / P&B Brand part W23-X1A1G-10 is a reliable and high-performance circuit breaker designed for various applications. With its thermal 1-pole design, it provides protection and control over the flow of electricity with a current rating of 10A. Able to handle voltages up to 250VAC and 50VDC, this circuit breaker ensures optimal performance and safety. Whether you need it for your commercial or industrial projects, the TE Connectivity / P&B Brand part W23-X1A1G-10 is the perfect solution for all your circuit protection needs.
Product Highlights:
  • W23 Series
  • Number of Poles = 1
  • Actuator Style = Push/Pull
  • Current Rating = 10 Amps.
  • Button Color = Black with White Amp Rate Marking and White Trip Band
Search Keywords: W23X1A1G10
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
W23-X1A1G-10
Alias/AKA:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
25
Package Type:
Tray
Type:
Thermal
Voltage Rating:
250,50 VAC|VDC
Number of Poles:
1
Current Rating:
10 A