W28-XQ1A-0.75 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
W28-XQ1A-0.75
TE Connectivity / P&B Brand
Circuit Breaker - Thermal - 1 Pole - 750mA, 250VAC / 32VDC - Push to Reset Actuator - Panel Mount. ...
RoHS Non-Compliant
DESCRIPTION
The W28-XQ1A-0.75 from TE Connectivity / P&B Brand is panel mount thermal circuit breaker with 1 pole and push to reset actuator. This circuit breaker has 750mA current rating and 250VAC / 32VDC voltage ratings. Mount in .032” to .062” (.813mm to 1.574mm) thick panel. Operating temperature range is from -20°C to 60°C.
  • Actuator Style = Push to Reset
  • Current Rating = 0.75 Amps.
  • Button Color = Black
Search Keywords: W28XQ1A075
Part No:
W28-XQ1A-0.75
Alias/AKA:
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
Voltage Rating:
250,32 VAC|VDC
Current Rating:
0.75 A