W28-XQ1A-20 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
W28-XQ1A-20
TE Connectivity / P&B Brand
Circuit Breaker Thermal 1Pole 20A 250VAC/32VDC .250” (6.35mm) Quick Connect Will Mount in .032” to .062” (.813mm to 1.574mm) Thick Panel ...
RoHS Compliant
DESCRIPTION
The TE Connectivity / P&B W28-XQ1A-20 is a reliable and durable circuit breaker thermal designed for precise protection in various applications. This 1-pole breaker can handle a maximum current of 20A and can operate efficiently at both 250VAC and 32VDC. With its compact design, it is space-saving and can be easily installed. Its thermal mechanism ensures quick and accurate response to overcurrent conditions, providing optimal protection for your electrical circuits. Trust in the quality and performance of the TE Connectivity / P&B W28-XQ1A-20 circuit breaker thermal for your power distribution needs.
  • Actuator Style = Push to Reset
  • Current Rating = 20 Amps.
  • Button Color = Black
Search Keywords: W28XQ1A20
Part No:
W28-XQ1A-20
Voltage Rating:
250,32 VAC|VDC
Current Rating:
20 A