W68-X2Q12-10 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
W68-X2Q12-10
TE Connectivity / P&B Brand
Circuit Breaker Hydraulic Magnetic 2Pole 10A 277VAC ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The TE Connectivity / P&B Brand part W68-X2Q12-10 is a reliable and efficient hydraulic magnetic circuit breaker. With 2 pole configuration and a rated current of 10A, it ensures the optimal protection of electrical circuits. Designed to operate at 277VAC, this circuit breaker is suitable for a wide range of industrial and commercial applications. Its hydraulic magnetic technology provides superior performance and accuracy in both overcurrent and short circuit protection. Trust TE Connectivity / P&B Brand to deliver a reliable and sturdy circuit breaker for your electrical needs.
Product Highlights:
  • Series/Mounting Option = W6 (6-32 Mtg. Threads)
  • Actuator Style = Toggle
  • Number of Poles = 2
  • Current Rating = 10 Amps.
  • Toggle Color = White
Search Keywords: W68X2Q1210
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
W68-X2Q12-10
Alias/AKA:
COO:
MX
ECCN:
EAR99
12
Package Type:
Tray
Type:
Hydraulic Magnetic
Voltage Rating:
277 VAC
Number of Poles:
2
Current Rating:
10 A
Terminal Design:
Quick Connect
Operating Temperature:
-40 to 85 °C