FN2030-10-06 by te connectivity / schaffner emc
Image is representational - see mfr. specs
FN2030-10-06
TE Connectivity / SCHAFFNER EMC
Power Line Filter - Chassis - 10 A - 250 VAC - Standard - Quick Connect - 8 mH - 0.47 µF. ...
DESCRIPTION
The FN2030-10-06 is a 10A/250VAC general purpose EMI Filter with high attenuation performance, energy efficiency and reliability designed for easy and fast chassis mounting. Provide an exceptional conducted attenuation performance, based on chokes with high permeable core material and excellent thermal behaviour.
Search Keywords: FN20301006
Part No:
FN2030-10-06
Alias/AKA:
802432-SF
EAR99
50
Mounting:
Chassis Mount10611
Maximum Voltage Rating:
25010609VAC
Maximum Current Rating:
10 A
Operating Frequency:
0 to 400 Hz
Operating Temperature:
-25 to 100 °C
Termination Style:
Solder Lug10616
Dimension:
85mm x 54mm x 30.310614mm