FN2060-16-06 by te connectivity / schaffner emc
Image is representational - see mfr. specs
FN2060-16-06
TE Connectivity / SCHAFFNER EMC
Power Line Filter - Chassis - 16 A - 250 VAC - EMI - RFI - Quick Connect - 650 µH - 0.33 µF. ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The FN2060-16-06 is a 1-phase 16A multi-stage General Purpose EMI Filter designed for easy and fast chassis mounting. It provides a high conducted attenuation performance, based on chokes with high saturation resistance and excellent thermal behaviour. This filter is designed for noisy applications requiring good differential and common mode attenuation.
Search Keywords: FN20601606
Supplier:
Part No:
FN2060-16-06
Alias/AKA:
800560-SF
COO:
TH
ECCN:
EAR99
20
Package Type:
Box
Mounting:
Flange Mount
Maximum Voltage Rating:
250 VAC
Maximum Current Rating:
16 A
Operating Frequency:
0 to 400 Hz
Operating Temperature:
-25 to 100 °C
Dimension:
54 x 85 x 40.3 mm