FN2060-20-06 by te connectivity / schaffner emc
Image is representational - see mfr. specs
FN2060-20-06
TE Connectivity / SCHAFFNER EMC
Power Line Filter - Chassis - 20 A - 250 VAC - EMI - RFI - Quick Connect - 600 µH - 1 µF. ...
DESCRIPTION
Search Keywords: FN20602006
Part No:
FN2060-20-06
Alias/AKA:
800562-SF
Maximum Voltage Rating:
250 VAC
Maximum Current Rating:
20 A
Operating Frequency:
0 to 400 Hz
Operating Temperature:
-25 to 100 °C
Dimension:
57.5 x 113.5 x 45.4 mm