FN2090-20-08 by te connectivity / schaffner emc
Image is representational - see mfr. specs
FN2090-20-08
TE Connectivity / SCHAFFNER EMC
Power Line Filter Multi-Stage EMI 0Hz to 400Hz 20A 250VAC Threaded Stud Flange Mount
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: FN20902008
Supplier:
Part No:
FN2090-20-08
Alias/AKA:
802710-SF
COO:
TH
ECCN:
EAR99
10
Package Type:
Box
Mounting:
Flange Mount
Maximum Voltage Rating:
250 VAC
Maximum Current Rating:
20 A
Operating Frequency:
0 to 400 Hz
Operating Temperature:
-25 to 100 °C
Dimension:
57.5 x 113.5 x 45.4 mm