FN3258-16-44 by te connectivity / schaffner emc
Image is representational - see mfr. specs
FN3258-16-44
TE Connectivity / SCHAFFNER EMC
Power Line Filter EMC/RFI 0Hz to 60Hz 16A 480VAC Terminal Block Flange Mount ...
DESCRIPTION
The FN3258-16-44 by SCHAFFNER EMC is a high-quality power line filter designed to efficiently eliminate electromagnetic interference and radio frequency interference. This filter has a wide frequency range of 0Hz to 60Hz, making it suitable for a variety of applications. With a current rating of 16A and a voltage rating of 480VAC, this filter ensures reliable performance. The terminal block and flange mount design make installation and integration easy and convenient. Trust the FN3258-16-44 to provide effective filtering for your sensitive electronic equipment.
Search Keywords: FN32581644
Part No:
FN3258-16-44
Alias/AKA:
802108-SF
COO:
TH
ECCN:
EAR99
10
Maximum Voltage Rating:
480 VAC
Maximum Current Rating:
16 A
Operating Frequency:
0 to 60 Hz
Operating Temperature:
-25 to 100 °C
Dimension:
45 x 264 x 70 mm