FN350-55-33 by te connectivity / schaffner emc
Image is representational - see mfr. specs
FN350-55-33
TE Connectivity / SCHAFFNER EMC
Power Line Filter EMC/RFI 0Hz to 400Hz 55A 250VAC Terminal Block Flange Mount ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The SCHAFFNER EMC part FN350-55-33 is a high-quality power line filter designed to effectively reduce electromagnetic interference (EMI) and radio frequency interference (RFI) in electrical systems. With a frequency range of 0Hz to 400Hz, this filter is capable of handling up to 55A and 250VAC. Featuring a convenient terminal block and flange mount design, the FN350-55-33 is easy to install and is ideal for applications where clean power is essential.
Search Keywords: FN3505533
Supplier:
Part No:
FN350-55-33
Alias/AKA:
800472-SF
COO:
TH
ECCN:
EAR99
6
Package Type:
Box
Mounting:
Flange Mount
Maximum Voltage Rating:
250 VAC
Maximum Current Rating:
55 A
Operating Frequency:
0 to 400 Hz
Operating Temperature:
-25 to 100 °C
Dimension:
115 x 230 x 60 mm