FN9222-10-06 by te connectivity / schaffner emc
Image is representational - see mfr. specs
FN9222-10-06
TE Connectivity / SCHAFFNER EMC
IEC Filter - 250 VAC - EMI - RFI - 11.6 A - Quick Connect - 225 µH. ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The FN9222-10-06 is a 11.6A General Performance Filter combines an IEC inlet and mains filter with excellent filter attenuation in a small form factor. Exceptional conducted attenuation performance, based on chokes with high saturation resistance and excellent thermal behaviour. Different output connections offering maximum flexibility for assembly.
Search Keywords: FN92221006
Supplier:
Part No:
FN9222-10-06
Alias/AKA:
803745-SF
COO:
TH
ECCN:
EAR99
120
Package Type:
Box
Type:
Filtered
Body Orientation:
Straight
Gender:
M
Mounting:
Flange Mount
Termination Method:
Spade/Solder
Maximum Voltage Rating:
250 VAC
Maximum Current Rating:
10 A
Operating Frequency:
0 to 400 Hz
Operating Temperature:
-25 to 85 °C