FN9260-10-06 by te connectivity / schaffner emc
Image is representational - see mfr. specs
FN9260-10-06
TE Connectivity / SCHAFFNER EMC
Power Entry Connector - FN 9260 Series - Plug - 250 VAC - 11.5 A - Panel Mount - Quick Connect. ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The FN9260-10-06 is a 10A General Purpose Power Module with 6 output connections and 2 fuses. This power entry module combines an IEC inlet, mains filter with excellent filter attenuation and fuses in a small form factor. This product brings you rapid availability of a standard filter associated with the necessary safety acceptances. Standard IEC connector filters are a practical solution helping you to pass EMI system approval in a short time.
Search Keywords: FN92601006
Supplier:
Part No:
FN9260-10-06
Alias/AKA:
806059-SF
COO:
TH
ECCN:
EAR99
60
Package Type:
Box
Type:
Filtered
Body Orientation:
Straight
Gender:
M
Mounting:
Flange Mount
Termination Method:
Spade/Solder
Maximum Voltage Rating:
250 VAC
Maximum Current Rating:
10 A
Operating Frequency:
0 to 400 Hz
Operating Temperature:
-25 to 85 °C