FN9260B-10-06 by te connectivity / schaffner emc
Image is representational - see mfr. specs
FN9260B-10-06
TE Connectivity / SCHAFFNER EMC
Power Entry Module - General Purpose - Medical - IEC Inlet - 10A - 250V - Quick Connect. ...
DESCRIPTION
This filtered FN9260B-10-06 plug connector from Schaffner is a compact and standardized way of powering your electronic devices. This M connector has 3 M contacts. It has a straight body orientation. It has a male type gender. It has a maximum voltage rating of 250 VAC. This connector has a single port. It has an operating frequency of 0 to 400 Hz. This device has a maximum current rating of 10 A. This product is 35 mm long, 46 mm tall and 60.3 mm deep. It uses the spade/solder termination method. This part has an operating temperature of -25 to 85 °C.
Search Keywords: FN9260B1006
Supplier:
Part No:
FN9260B-10-06
Alias/AKA:
801003-SF
COO:
TH
ECCN:
EAR99
60
Package Type:
Box
Type:
Filtered
Body Orientation:
Straight
Gender:
M
Mounting:
Flange Mount
Termination Method:
Spade/Solder
Maximum Voltage Rating:
250 VAC
Maximum Current Rating:
10 A
Operating Frequency:
0 to 400 Hz
Operating Temperature:
-25 to 85 °C