GA10K3A1IB by te connectivity sensor solutions
Image is representational - see mfr. specs
GA10K3A1IB
TE Connectivity Sensor Solutions
DISCRETE 10K OHMS,+/-0.2C FROM 0C TO 70C ...
DESCRIPTION
The TE Connectivity Sensor Solutions GA10K3A1IB is a discrete 10K ohm temperature sensor with a high level of accuracy. It provides a temperature range of +/-0.2°C from 0°C to 70°C, making it ideal for various temperature sensing applications where precision is essential. The sensor is reliable, durable, and easy to install, making it a top choice for temperature monitoring needs.
Search Keywords: GA10K3A1IB
Part No:
GA10K3A1IB
Pack
Wire Connection:
Open End
Temperature Accuracy:
± .2 from 0 – 70 °C
Package:
Epoxy Radial Discrete
Wire Length:
76 mm
Wire/Cladding Connection:
30 AWG Silver Plated Copper, White TFE Insulated .024" OD
Sensor Type:
Epoxy Coated NTC Thermistor
Maximum Temperature:
125 °C
Resistance (at Tref):
10 kΩ
Ambient Temperature Range:
-40 – 125 °C
Model Number:
GA10K3A1IB
T_ref for Resistance:
25 °C
25/85 Beta Value:
3976 K
IN STOCK: 4
Ships today, if you order in
Buy all 4 in-stock or the regular minimum order quantity of 5