C3P24D25C by teledyne industrial
Image is representational - see mfr. specs
C3P24D25C
Teledyne Industrial
Relay SSR 30mA 10V DC-IN 25A 280V AC-OUT 8-Pin SIP ...
RoHS Non-Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The TELEDYNE INDUSTRIAL part C3P24D25C is a high-quality solid-state relay (SSR) designed for industrial applications. This relay has a compact 8-pin SIP package and operates with a low input current of 30mA and 10V DC. It provides a reliable output of 25A at 280V AC. With its robust construction, this SSR offers excellent performance and durability in demanding environments.
Search Keywords: C3P24D25C
Supplier:
Teledyne Industrial
Part No:
C3P24D25C
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
FR
ECCN:
EAR99
66
Output Type:
AC
Maximum Output Voltage:
280(RMS) V
Maximum Output Current:
25(RMS) A
Output Device:
N/A
Input Type:
DC
Input Voltage:
10 V
Mounting:
Through Hole
Circuit Arrangement:
N/A
Dimension:
81.28 x 8.26 x 27.83 mm