SH60D125 by teledyne industrial
Image is representational - see mfr. specs
SH60D125
Teledyne Industrial
Relay SSR 12mA 32V DC-IN 125A 690V AC-OUT 3-Pin ...
RoHS Non-Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The TELEDYNE INDUSTRIAL SH60D125 is a solid state relay (SSR) designed for industrial applications. This high-quality relay features a 12mA 32V DC input and a robust 125A 690V AC output capability. With its 3-pin configuration, the relay offers reliable and efficient switching performance for a variety of electrical systems. Trust TELEDYNE INDUSTRIAL for superior quality and performance in your industrial relay needs.
Search Keywords: SH60D125
Supplier:
Teledyne Industrial
Part No:
SH60D125
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
FR
ECCN:
EAR99
36
Output Type:
AC
Maximum Output Voltage:
690 V
Maximum Output Current:
125 A
Output Device:
Triac
Input Type:
DC
Input Voltage:
32 V