XV46D30K by teledyne industrial
Image is representational - see mfr. specs
XV46D30K
Teledyne Industrial
Relay SSR 41mA 30V DC-IN 0.03A 420V AC-OUT 4-Pin ...
RoHS Non-Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The XV46D30K is a Series XV hybrid relay that combines solid-state and electromechanical relay technology in a compact, touch-proof hockey-puck package. It is rated for 30A output current at 420 Vac nominal line voltage with zero-cross turn-on switching to minimize EMI, and operates with a 20–30 Vdc control range requiring 31–41 mAdc input current. The relay features an on-state voltage drop of 0.3 V, turn-on time of 12 ms, turn-off time of 20 ms, and operates across a frequency range of 40–440 Hz with an operating temperature range of -40°C to +90°C. Its compact design eliminates the need for a heat sink, conserves space, and includes internal output protection, a control LED for visual status indication, and high immunity to surges. The XV46D30K is ideal for interface applications, heating control, lighting control, contactor driving, fan speed control, and HVAC systems where reliable switching and space efficiency are critical.
Search Keywords: XV46D30K
Supplier:
Teledyne Industrial
Part No:
XV46D30K
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
FR
ECCN:
EAR99
36
Output Type:
AC
Maximum Output Voltage:
420(RMS) V
Maximum Output Current:
0.03(RMS) A
Output Device:
N/A
Input Type:
DC
Input Voltage:
30 V
Mounting:
Screw
Circuit Arrangement:
N/A
Dimension:
61.3 x 44.5 x 45 mm