722DM-12/G by teledyne relays
Image is representational - see mfr. specs
722DM-12/G
Teledyne Relays
Electromechanical Relay 12VDC 500Ohm 1ADC/0.25AAC DPDT (9.4x10.29x7.11)mm THT Magnetic Latching Relay ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The TELEDYNE RELAYS part 722DM-12/G is a compact and reliable electromechanical relay designed for a variety of industrial and commercial applications. This DPDT (double-pole, double-throw) relay operates at 12VDC with a coil resistance of 500 Ohms, allowing for switching of up to 1ADC/0.25AAC. The magnetic latching feature ensures that the relay remains in its last switched position even in the absence of power. With a compact size of 9.4x10.29x7.11mm and through-hole mounting design, the TELEDYNE RELAYS 722DM-12/G is easy to integrate into your electronic systems for efficient and dependable performance.
Search Keywords: 722DM12G
Supplier:
Teledyne Relays
Part No:
722DM-12/G
COO:
MX
ECCN:
EAR99
100
Relay Construction:
Latching Double Coil
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
1DC,0.25AC A
Mounting:
Through Hole
Operating Temperature:
-55 to 85 °C
Dimension:
9.4 x 10.29 x 7.11 mm
Termination Style:
PC Pin
Coil Current:
24 mA