XS608B1PAM12 by tes electric
Image is representational - see mfr. specs
XS608B1PAM12
TES Electric
Proximity Sensor Inductive NO PNP 2.5mm 12V to 24V ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The TES ELECTRIC part XS608B1PAM12 is a high-quality proximity sensor designed for industrial applications. This inductive sensor operates on a normally open (NO) PNP configuration and has a sensing distance of 2.5mm. With a voltage range of 12V to 24V, this sensor is reliable and accurate for detecting the presence of metallic objects in various automation and control systems. Trust TES ELECTRIC for superior performance and durability in your sensing solutions.
Search Keywords: XS608B1PAM12
Supplier:
TES Electric
Part No:
XS608B1PAM12
COO:
ID
ECCN:
EAR99
1
Type:
Inductive
Sensing Distance:
2.5 mm
Mounting:
N/A
Output Type:
PNP
Dimension:
N/A
Operating Temperature:
-25 to 70 °C