FS28-1300-C2 by triad magnetics
Image is representational - see mfr. specs
FS28-1300-C2
Triad Magnetics
Power Transformer - Laminated Core - 115V, 230V Primary - Parallel 14V, Series 28V Secondary - Parallel 2.6A, Series 1.3A Output - 36VA - PC Pin. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The FS28-1300-C2 is a series/parallel primary and dual secondary, split bobbin design which operates with either a parallel input of 115V or a series input of 230V. The secondaries are 14V @ 1.3A each. They can be used independently (up to 300V difference between them) or in series for double the voltage or in parallel for double the current. The split bobbin design eliminates the need for costly electrostatic shielding.
Search Keywords: FS281300C2
Supplier:
Triad Magnetics
Part No:
FS28-1300-C2
COO:
PH
ECCN:
EAR99
1
Primary Configuration:
Dual
Primary Side Voltage:
230,115 V
Secondary Configuration:
Dual
Secondary Side Voltage:
28,14 V
Secondary Side Current:
1300,2600 mA
Power Rating:
36 VA
Mounting:
Through Hole
Dimension:
66.675 x 55.55 x 39.675 mm