250MXG470MEFCSN25X30 by rubycon america
Image is representational - see mfr. specs
250MXG470MEFCSN25X30
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 470uF - 20% - 250VDC - 25mm dia x 30mm - -40 to 105°C ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 250MXG470MEFCSN25X30 is part of the MXG series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 470uF 250VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with Snap leads. It has a tolerance of ±20% and a 3000 hour lifetime. Size is 25mm dia x 30mm and temperature of operation is from -40 to 105°C
Search Keywords: 250MXG470MEFCSN25X30
Supplier:
Rubycon America
Part No:
250MXG470MEFCSN25X30
COO:
JP
ECCN:
EAR99
200
Capacitance Value:
470 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
25 x 30 mm
Termination Style:
Snap-In
Voltage:
250 VDC