25MH510MEFC5X5 by rubycon america
Image is representational - see mfr. specs
25MH510MEFC5X5
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 10uF - 20% - 25VDC - 5mm dia x 5mm - -40 to 105°C ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
The 25MH510MEFC5X5 is part of the MH5 series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 10uF 25VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with Radial leads. It has a tolerance of ±20% and a 1000 hour lifetime. Size is 5mm dia x 5mm and temperature of operation is from -40 to 105°C
Search Keywords: 25MH510MEFC5X5
Supplier:
Rubycon America
Part No:
25MH510MEFC5X5
COO:
ID
ECCN:
EAR99
5000
Capacitance Value:
10 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
5 x 5 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
25 VDC
Life Cycle:
Discontinued
  This product is discontinued, but still in stock
IN STOCK: 690
Can Ship immediately
Buy all 690 in-stock or the regular minimum order quantity of 5000