35PFV270M10X10.5 by rubycon america
Image is representational - see mfr. specs
35PFV270M10X10.5
Rubycon America
Aluminum Polymer - SMD - 270uF - 20% - 35VDC - 10mm dia x 10.5mm - -55 to 125°C ...
DESCRIPTION
The 35PFV270M10X10.5 is part of the series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 270uF 35VDC Aluminum Polymer Electrolytic Capacitor with SMD leads. It has a tolerance of ±20% and a 4000 hour lifetime. Size is 10mm dia x 10.5mm and temperature of operation is from -55 to 125°C
Search Keywords: 35PFV270M10X105
Part No:
35PFV270M10X10.5
COO:
ID
ECCN:
EAR99
500
Lifetime:
4000 h
Construction:
Cylindrical
Lead Pitch For Radial:
N/R
Dimension:
10.5(Max) x 10mm mm
Family:
PFV
Capacitance Value:
270 uF
Lead Diameter:
N/R
Equivalent Series Resistance:
0.02 Ohm